Przejdź do treści

Poniżej znajduje się kilka przydatnych informacji o tym, jak poprawnie uzupełnić ankietę, aby dodana obserwacja była kompletna.

1. Gatunek dzięcioła

Musimy wiedzieć jaki gatunek dzięcioła wykonał, a następnie przeprowadził lęg w dziupli. Bez tego nie możemy zbadać grzybów występujących w dziupli.

Jeśli chcesz dowiedzieć się jak szukać i rozpoznawać dziuple, a także jak rozpoznawać gatunki dzięciołów, kliknij poniżej:

2. Gatunek drzewa

Wpisz gatunek drzewa, w którym została wykuta dziupla. Jeśli nie jesteś pewny napisz „nie wiem”.

3. Wysokość dziupli

Określ, na jakiej mniej więcej wysokości znajduje się dziupla (0-2 m, 2-5 m, 5-10 m, >10m). Dzięki temu będzie nam łatwiej ją zlokalizować i pobrać próbki.

4. W którą stronę skierowana jest dziupla

Określ, w którą stronę świata skierowana jest dziupla. Dzięki temu będzie nam łatwiej ją zlokalizować i pobrać próbki. Możesz użyć tradycyjnego kompasu lub kompasu w telefonie, jeśli nie jesteś pewny wybierz „nie wiem”.

5. Zdjęcia (nieobowiązkowe)

Dodanie zdjęć jest nieobowiązkowe. Mają one nam pomóc w zlokalizowaniu drzewa i wykutej w niej dziupli.

Poniżej znajdują się przykładowe zdjęcia pomagające zlokalizować dziuplę (nie musisz na nich zaznaczać gdzie jest dziupla, ale na pewno ułatwiłoby to znalezienie jej).

6. Lokalizacja – gdzie to było?

To jedna z najważniejszych części ankiety. Należy zaznaczyć jak najdokładniejszą lokalizację na mapie, ponieważ po sezonie lęgowym musimy znaleźć dziuplę i pobrać z niej próbki.

Jeśli jesteś w bliskiej okolicy dziupli kliknij na telefonie przycisk „Znajdź mnie na mapie” – musisz mieć włączoną lokalizację w telefonie.

Jeśli powyższa mapa nie działa (przez np. słaby zasięg), lub nie jesteś już w okolicy dziupli, a znasz lokalizację GPS – wpisz ją w pole znajdujące się pod mapą.

7. Kiedy to było?

Uzupełnij datę obserwacji.

8. Dodatkowe informacje

W tym polu możesz wpisać dodatkowe informacje.

Jeśli znalazłeś dziuplę dzięcioła wprowadź swoją obserwację