Przejdź do treści

Community science – co to?

Community science – nauka społeczna

Naszym głównym celem jest zrzeszenie miłośników przyrody. Chcemy zaangażować ludzi niezwiązanych z nauką i zwiększyć świadomość na temat bioróżnorodności.

Community science, czyli nauka społeczna to podejście naukowe popularne na całym świecie. Polega ono na zaangażowaniu osób spoza środowiska naukowego do pomocy w prowadzeniu badań naukowych, m.in. monitoringu tego, co dzieje się w ich najbliższym środowisku takim jak np. park w mieście, własny ogród, pobliski las lub łąka. Powala to na zebranie dużej ilości danych z różnych miejsc w Polsce.

Community science to podejście naukowe, które pozwala ludziom nie tylko dowiedzieć się czegoś nowego o otaczającej nas naturze, ale również przyczynić się do postępu naukowego. Jest to wspaniała okazja by spędzić aktywnie czas, uczestniczyć w badaniach naukowych i wpłynąć na ochronę przyrody.

Pytania?

Kto może wziąć udział w naszych projektach?

Każdy! Chcemy pokazać, że ludzie bez żadnego doświadczenia naukowego również mogą się przyczynić do rozwoju nauki w Polsce. W community science każda osoba może przyczynić się do zebrania danych, a co za tym idzie do postępu naukowego.

Co jest mi potrzebne, aby wziąć udział?

Odrobina chęci, ciekawości i zaangażowania – to najważniejsze. Szczegółowe instrukcje dotyczące każdego projektu są zamieszczane na stronie dotyczącej tego projektu.

Co się stanie z informacjami które wam przekażę?

Otrzymane od Ciebie dane pomogą nam w przeprowadzeniu badań naukowych. Informacje te zostaną wykorzystane przez nas w celach naukowych oraz ochrony przyrody. W przyszłości, po uzyskaniu wyników badań, które były możliwe dzięki przekazanym przez Ciebie informacją, chcemy je udostępnić na stronie bio-obserwator, aby pokazać, jak duży wpływ możesz mieć na rozwój nauki!

Jeśli masz jeszcze jeszcze jakieś pytania, odezwij się do nas:

Projekty

Dziupla dzięcioła

Projekt już ruszył! Pomóż nam zbierać dane i wypełnij formularz.

Oko w oko z drapieżnikiem

Projekt już ruszył! Pomóż nam zbierać dane i wypełnij formularz.

Ok(n)o na ssaki

Projekt już ruszył! Pomóż nam zbierać dane i wypełnij formularz.

Pomóż nam zbierać dane związane z bioróżnorodnością roślin, zwierząt i nie tylko

Dołącz i pomóż nam w badaniach nad bioróżnorodnością w Polsce!