Przejdź do treści

Dziuple dzięcioła

Dziuple w drzewach to ważny element lasów na całym świecie. Dzięcioły wykuwają dziuple w celu wychowania lęgu, jednak kiedy młode opuszczą dziuple, staje się ona ważnym zasobem potrzebnym licznym gatunkom zwierząt. Ważną częścią bioróżnorodności związanej z dziuplą jest mykobiota – zespół występujących tam grzybów. Grzyby te, choć pełnią ważną funkcję w ekosystemie, nie są wystarczająco zbadane – chcemy to zmienić!

Naszym celem jest zbadanie różnorodności grzybów w dziuplach różnych gatunków dzięciołów, takich jak dzięcioł duży, średni czy czarny, które zamieszkają różne gatunki drzew, w tym dęby i sosny. Chcemy zebrać dane na całym terenie Polski, a do tego potrzebujemy Twojej pomocy poprzez udział w naszym projekcie.

Jeśli znajdziesz zrobioną w tym roku dziuple dzięcioła, uzupełnij nasz formularz. Wszystkie informacje dotyczące jakich dziupli szukamy i jak uzupełnić formularz znajdziesz tutaj:

Punkty na mapie to przybliżone lokalizacje. Nie będziemy podawać dokładnych lokalizacji ze względu na ochronę lęgów.

Dane i wyniki, jakie będziemy uzyskiwać, zamierzamy na bieżąco publikować na naszej stronie.

Tutaj znajduje się mapa z miejscami, z których otrzymaliśmy od was informacje o dziupli. Pamiętajcie, że jeden punkt odpowiada większej ilości dziupli – jest już ich dużo!

Na wyniki opisujące różnorodność grzybów należy poczekać, ponieważ pobieranie próbek z dziupli będzie odbywać się pod koniec roku, aby nie przeszkadzać w procesie lęgowym i wychowywaniu młodych dzięciołów.

Jak poprawnie uzupełnić ankietę?

Zanim uzupełnisz ankietę, kliknij poniższy przycisk i przeczytaj instrukcje. Pomogą ci uzupełnić poprawnie ankietę – dzięki temu twoje dane będą w pełni przydatne w naszych badaniach.

Jak rozpoznać gatunek dzięcioła?

Zauważenie dzięcioła nie jest trudne, to charakterystyczny i głośny gatunek. Łatwo usłyszeć jego dudnienie i wyjątkowo krzykliwy chichot. Ale jak już go zauważymy to, jak rozpoznać gatunek? A jego płeć?

Gdzie szukać dziupli? A jak rozpoznać, do którego gatunku należy?

W lesie warto być uważnym i zwracać uwagę na szczegóły, ponieważ możemy natknąć się na dziuplę dzięcioła. Często możemy je zauważyć podczas spacerów – ich okrągłe wejście to znak, że została wykuta przez dzięcioła, a jaśniejsze brzegi świadczą o niedawnym jej wykuciu. Jednak jak zidentyfikować gatunek dzięcioła, który ją wykonał?